מג'רסה

מקור השם אינו ידוע במדויק. יש הטוענים כי כאן נהגו לגרוס קמח (מג'רסה - מילה ערבית שפירושה מגרסה), בעוד אחרים טוענים שזהו שיבוש שמה של ארץ הגרגשים, המוזכרת בברית החדשה כמקום שבו נעשה נס החזירים על ידי ישו.


בנחל המג'רסה מסלול אחד עם שני שבילים: 
השביל הרטוב - כולל הליכה במים במישור, שביל מסודר וקל להליכה. אפיק הנחל משנה את רוחבו ועומקו לאורך המסלול. מתחילים בשביל סלול היורד לתוך הנחל ומתחילים בהליכה במורד הזרם. לקראת אמצע המסלול מתרחב האפיק ולעיניכם יתגלו בריכות רחבות מעוטרות בצמחיית נחלים עשירה הכוללת את הרדוף הנחלים, ערבה מחודדת, גפנים ועוד. אם תגיעו מוקדם בבוקר וגם תקפידו לשמור על השקט ייתכן ותפגשו בצבי נחל קטנים על הגדה. אם לא, אז בטוח תתקלו בשפיריות צבעוניות ובציפורים. בחורף אנפות ושלדגים. לאורך המסלול נקודות יציאה מהמים לשביל היבש. המסלול מסתיים בחורשת האיקליפטוסים לפני השלט "סוף המסלול". עולים ליבשה וחוזרים לחניון ולרכבים בשביל היבש.


השביל היבש - לאורך הגדה הדרומית של הנחל נפרץ "השביל היבש", המאפשר ליהנות ולהתרשם מנוף השמורה גם ללא הליכה במים. המסלול עובר בחלקו בתוך סככות עגולות שעליהן מטפסים צמחי השמורה. השביל נגיש.


החורף במג'רסה
גם בימי החורף טיול לאורך המג'רסה הוא חוויה מיוחדת. הטיול ייעשה בשביל היבש העובר סמוך לגדה הדרומית. השביל נוח ומאפשר צפייה בזרימה השוצפת של החורף ממש קרוב למים, במרחק נגיעה.


שמירת טבע החי והצומח בשמורה
הלגונות הרדודות של שמורת בית צידה, משמשות אתר הטלה וגידול אידיאלי לדגי הכנרת, בעיקר אמנון הגליל. לדגי הכנרת יש ערך מסחרי, אך גם ערך אקולוגי. אמנון הגליל, החוזר להטיל את ביציו בלגונות, ניזון מאצות כחוליות ובכך מאזן את הופעתן באגם. נוכחות גדולה של אצות כגון אלו מזהמת את המים. בעבר נחל המג'רסה היה שמורת טבע פתוחה ואפשרי היה למטיילים לטייל כחפצם. הנחל הפך למזבלה וכן אזורי ההטלה של אמנוני הגליל נפגעו כתוצאה מהפרעת נוכחות המטיילים. היום, עם פיקוח של רשות הטבע והגנים וסגירת השמורה הוחזר האיזון האקולוגי ובתי הגידול של דגי הכנרת מוגנים.


אורך המסלול: כ-1.5 ק"מ.
סימון: ירוק